Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 10.03.2008
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Fall Sándor
Titlul articolului: Bizonytalan tanügyi reform
Acces online: https://kronika.ro/index.php?action=open&res=17968


A politikai összhang dacára ellenzői is vannak az oktatási paktumnak. A nemzeti kisebbségekhez tartozó gyerekek románnyelv-tanulásának megkönnyítéséről is szól a Nemzeti Oktatási Paktum, amelyet a múlt héten írtak alá a parlamenti pártok.

A 2008–2013 idõszakra szóló, az oktatási rendszer átalakítási stratégiájának alapelveit tartalmazó dokumentum szerint Románia tanulói, diákjai és egyetemistái számára biztosítani kell az esélyegyenlõséget az oktatásban. „Az iskolának a jövõben is polgári egyenlõséget és esélyegyenlõséget kell teremtenie, és nem diszkriminációt" – áll a paktumban. Ezt az elvet kell a helyi közösségekben alkalmazni, beleértve azokat is, ahol az oktatás a nemzeti kisebbségek nyelvén folyik, olvasható a dokumentumban, amely leszögezi: a nemzeti kisebbségekhez tartozó gyerekek számára sajátos módon kell tanítani a román nyelvet.

A Traian Bãsescu államfõ kezdeményezésére a parlamenti pártok megállapodása nyomán létrejött paktumnak az a szerepe, hogy a benne szereplõ nyolc célkitûzés alapján a következõ 18 hónapban a pártok kidolgozzanak egy általános stratégiát, amely a mindenkori politikai elitet vezérelné az oktatáspolitika terén. A célkitûzések között szerepel az oktatási intézmények és a tanügyi rendszer korszerûsítése, a nemzeti össztermék legalább 6 százalékának elkülönítése az oktatásügynek, a tízéves kötelezõ oktatás megvalósítása. A paktum átfogó decentralizációt is elõír a pénzügy, a tanterv és a humán erõforrás szintjén, és az oktatási rendszer alapjaként az élethosszig tartó tanulást jelöli meg, amely 2013-ig oly módon fog bõvülni, hogy évente Románia aktív munkaerõinek 12 százalékát ölelje fel. A dokumentum azt is leszögezi, hogy ezen elõírások megkülönböztetés nélkül érvényesek a román nyelvû, a nemzeti kisebbségek nyelvén és a világnyelveken folyó oktatásban.

Az egyetemisták nem támogatják

Traian Bãsescu elnök hétvégén a közszolgálati rádióban elmondta, a következõ idõszakban hivatalában egyeztet a tanulók és szüleik, az egyetemisták és a tanügyi szakszervezetek képviselõivel, mivel úgy véli, hogy a dokumentumban szereplõ elveket minden érintettnek támogatnia kell, hogy a projekt sikeres legyen.

Az egyetemi hallgatók érdekvédelmi szervezete bejelentette: nem fogja aláírni az oktatási paktumot. Az Egyetemisták Országos Szövetsége tegnap közleményben jelezte, hogy semmisnek tekinti az egyezményt, és ellenzi, hogy a dokumentum kezdeményezõi a választási kampány színterének tekintsék az oktatásügyet. Gabriel Petrea, az egyetemisták szövetségének elnöke szerint az oktatási paktum pusztán kampányeszköz, nem a hazai oktatási rendszer érdekeit szolgálja. Petrea azt is sérelmezi, hogy a dokumentum kidolgozása során nem hallgatták meg az oktatásügy terén tevékenykedõ civil szervezetek álláspontját.

Felemás állásponton a szakszervezetek

A tanügyi szakszervezetek között sincs összhang az oktatási paktum támogatásáról. Aurel Cornea, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek (FSLI) elnöke a múlt héten jelezte, hogy egyetértenek az egyezménnyel, és támogatják célkitûzéseinek megvalósítását. Ezzel szemben a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség úgy értékeli: a dokumentum pusztán „illúziója" az oktatásügyi reform kapcsán kialakult politikai összhangnak, mivel a politikai szereplõk megpróbálják kihasználni, választási tõkéjük gyarapítására fordítani az oktatásügy iránti nagy közérdeklõdést. A Spiru Haret sérelmezi továbbá, hogy épp a paktum aláírásának napján a kormány több mint 200 millió lejjel csökkentette az oktatásügyi minisztérium idei költségvetését. A másik nagy tömb, az Országos Tanügyi Szakszervezetek (FEN) a hétvégén úgy döntött, hogy támogatja az oktatási paktumot. A FEN úgy értékeli, a dokumentum az a 18 éve várt „politikai kötelezettségvállalás", amely végre sikerre viheti a romániai tanügy átszervezését és korszerûsítését.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.